Skip to Content

Návod k použití

Na tomto webu není nic neobvyklého, s čím by jste se již v minulosti nesetkali jinde. Pokusím se stručně popsat jednotlivé položky hlavního menu. To je vždy umístěno vlevo nahoře a v jeho titulu je Vaše přihlašovací jméno. Obsah menu je následující.

Domů

Odkaz na hlavní stránku webu. Je ho vhodné použit například vždy, když v obsahu webu nějak zabloudíte.

Diskuse

Klasické jednoduché diskusní fórum. Můžete zde zakládat nová fóra a příspěvky a odpovídat na existující přísvěvky. Smyslem je normální virtuální pokec o čemkoliv, kromě záležitosti neodpovídajících normě slušného chování.

Galerie

Fotografická galerie. Nelze do ní vkládat nové fotografie ani další galérie zakládat. Toto právo je prozatím vyhrazeno pouze administrátorovi systému a případným správcům systému. V galerii můžete komentovat libovolné fotografie. Pokud chcete na web nějaké fotografie zařadit, pošlete je na adresu správce webu spse@kamrla.eu. Měly by to být fotografie týkající se třídy nebo školy. Libovolné fotografie můžete přidávat k příspěvkům do deníku.

Blogy

Internetový deníček. Můžete podle libosti založit vlastní deník a tam psát své myšlenky, úvahy, názory a podobně. Deník by se měl týkal Vaší osoby. Co do deníku napíšete to uvidí všichni registrovaní uživatele, kteří budou moci každý příspěvek komentovat. Pochopitelně také Vy můžete cokoliv komentovat. Odkaz na poslední příspěvky do deníku budou automaticky vystavené na hlavní stránce. K příspěvku do deníku můžete přidat libovolný počet souborů, většinou fotografií. Ty budou v příspěvku zobrazené jako seznam na který lze kliknout a fotku zobrazit. První zápis do svého blogu jsem zapsal jako běžný uživatel, jako ukázku jak to může vypadat. Je to aktuální informace o mé rodině.

Odkazy

Zajímavé (pochopitelně relativně pro autora webu) odkazy. Při odstartovaní provozu jsou tam odkazy na stránky současné SPŠ, něco  Ostravě a Vítkovicích a nějaké osobní aktivity autora webu.

Ke stažení

Soubory ke stažení, jako například pozvánky na srazy a program pro konverzi jednotek pro opakování technických předmětů.

Kontakt

Kontaktní formulář pro zaslání zprávy administrátorovi webu.

Můj účet

Informace o Vaších údaji registrovaných na webu. Cokoliv můžete měnit. Pokud budete údaje pravidelně aktualizovat, usnadníte tím organizaci dalších srazů a setkání. Ke svému účtu můžete přidat obrázek o maximální velikosti 85x85 bodů. Ten se pak bude zobrazovat u Vašich příspěvků. Pro spolužáky, kteří tam nic nedají budou postupně přiřazany fotky z tabla. Pokud si někdo fotku přepíše jiným obsahem, bude to tak ponecháno.

Poslední příspěvky

Chronologicky seřazený seznam všech přispěvků na web. Vhodné pro nákuk co je nového. Nahoře jsou vždy poslední změny.

Seznam uživatelů

Výpis seznamu registovaných uživatelů. Seznam je k dispozici pouze spolužákům.

Vytvořit obsah

Jedna z možných cest jak na web něco napsat, ať už jako příspěvek do deníku (blog) nebo diskuse nebo komentář.

Hledat

Vyhledávací formulář s možnosti pokročilého vyhledání. Zdejší vyhledávací stroj vyhledává pouze celá slova. Hledáte-li například slovo adresář, je nutno zadat adresář nebo adresa. Zadáním slova adresa se adresář nenajde.

Návod

Vypsání tohoto textu.

Odhlásit

Odhlášení. Obecně se doporučuje při opuštění počítače odhlášení od čehokoliv, kde jste přihlášení. Prakticky záleží na konkrétní situaci. Jste-li přihlášení, ostatní uživatelé i nepřihlášení tuto informaci vidí. Osobni heslo by jste si měli chránit, jeho zneužití může vest až k ukradení identity na tomto webu.

Osobní údaje

Osobní udaje, které zapíšete do svého profilu můžete kdykoliv měnit a aktualizovat. Tyto údaje budou vídět ostatní spolužáci u každého příspěvku uživatele v levém horním rohu okna. Spolužákem není libovolný uživatel, ale pouze uživatel, kterého takto označí administrátor systému.

Jak býva zvykem k většině služeb se dostanete také jinou cestou, než odkazem v menu. Například kliknutím na odkazy v blocích v levé části okna, které informují o aktuální stavu informací webu. Nebo na tituly jednotlivých položek v tomto návodu.

Komentáře

Kometráře provází jakýkoliv obsah webu a libovolný uživatel je může psát. Komentáře jsou zde hlavní komunikační nástroj mezi uživateli. Pod každým příspěvkem (diskuse, blog, obrázek) je dole položka Přidat komentář. Stačí kliknou a napsat svůj komentář, čili názor, myšlenku, dotaz, pozdrav, prostě něco. Princip diskuse na webu je: někdo něco napíše a zveřejní a ostatní to mohou komentovat, čili si o tom pokecat.

Podrobnější návody jak se co dělá vytvářet nebudu, musíte si s tím nějak poradit. Případné dotazy zodpovím na spse@kamrla.eu. Také můžete použít kontaktní formulář.

Registrace a přihlašování

Někomu se možná zdá, že to je zbytečně složité. Není to však (alespoň si myslím) samoúčelné, všechno má svůj důvod:

  1. Kdybych dovolil nepřihlášeným uživatelům psát komentáře a příspěvky, byl by web do pár dnů zavalen reklamou a přísvěvky různých magorů, trpících duševní menstruaci. Proti spamovým robotů se sice dá bránit například opsáním grafické formy textu při zasílání příspěvku. Prakticky je ale mnohem jednodušší jednou se příhlasit než stále opisovat někdy těžko rozpoznatelný sled grafických znaků.
  2. Nějak jsem musel zajistit (minimálně ze slušnosti), aby vaše osobní údaje typu telefon, mejl a podobně nebyly viditelné pro kohokoliv. Je to jedna z cest, jak se pak odchycený mejl začne zavalovat spamem, čili nevyžádanou poštou. Ano, je možno osobní údaje úplně vynechat, ale to pak ztrácí použití webu podstatnou část původního smyslu.
  3. Web je primárně určen konečné skupině osob, kterou spojuje stejná střední škola a které poskytuje virtuální prostor pro diskusi. Nebylo by slušné umožnit technicky snadnou možnost předstírat v diskuzích falešnou identitu a tím poškozovat spolužáky, jejichž identitu někdo předstírá. A to nejen proto, že web není výdělečný a neposkytuje prostor pro jakoukoliv reklamu. Mou snahou je, aby zde vzniklo prostředí důvěryhodné ve kterém je každý názor podepřen jasným podpisem toho, kdo si za nim stojí. Pro anonymní stříkání špíny jsou určeny jiné weby.

Je pravděpodobné, že se někomu z vás přihodi následující situace: zaregistruji se na webu, zadám tam celé jméno, mejlem dostanu podivné heslo, tím se pracně přihlásím (bezvadný způsob je střižna vindows: CTRL-C + CTRL-V) a už zkoumám obsah. Pak se chci podívat za pár dnů, ale ouha: napsal jsem jméno s malým nebo velkým prvním písmenem, s českými znaky nebo bez a kdy je vlastně to heslo? No, už se mi to také párkrát stalo. Je to stejná situace, jako když mám velký svazek klíčů a nevím od čeho jsou, případně některý z nich ztratím. Dá se s tím bojovat poměrně snadno:

  1. Zvolte uživatelské jméno (nick) jednochuché na zadání, optimální je mít ustálené zvyky a používat všude stejný nick.
  2. Po prvním přihlášení si ihned změňte heslo na nějaké zapamatovatelné, nikoliv moc jednoduché. Pokud chcete nechat heslo vygenerované, schovejte si registrační mejl.
  3. Nick a heslo si někam uložte. Já mám jeden zašifrovaný soubor se všemi přístupovými hesly do různých sítí. V současné době mám cca 50 různých registrací ve všech možných aktivitách. Kdybych si to měl všechno pamatovat, tak bych už byl v Bohnicích.
  4. Jste-li líní, tak se neodhlašujte. Web je nastaven tak, že pokud máte v počítači povolené zpracování cookies (kdo neví co to je, ať si to zjistí na Internetu), počítač si přihlášení zapamatuje. Pokud však k počítači může více lidí, mají váš přístup a mohou se za vás vydávat.
  5. Pokud jste heslo zapoměli, v přihlašovacím bloku klikněte na Zaslat nové heslo. Tam zadáte nick, pokud už nevíte ani ten, tak mejl a na ten vám pak příjde nové heslo. Pokud jste zapoměli mejl, který jste zadali při registraci, tak vám není jiné pomoci, než zavolat administrátorovi a ten to vyřeší.

Nebojte se prosím zaregistrovat a psát své názory, vzpominky, příběhy a podobně, není to nic složitého. Tento web bude žít pouze tehdy, budou-li ho jeho uživatele užívat. Zakladatel to sám nevtrhne a psát si pro sebe je celkem deprimující.